Niemiecka kontrofensywa pod Charkowem i ofensywa na Kursk:  https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=737860

Osoby zakłamujące prawdę o działalności ukraińskich nacjonalistów zaludniają polskie uczelnie. Pracują głównie w instytutach ukrainistyki oraz w instytutach historii i politologii.

W zakłamywanie i przemilczanie prawdy o dawnej i dzisiejszej OUN silnie zaangażowana jest polska prasa. W wielu gazetach i czasopismach pomija się milczeniem wszystko, co może okazać się niewygodne dla ukraińskich nacjonalistów. Oto np. od dłuższego już czasu trwa w Kijowie proces przeciwko heroizacji przez Juszczenkę Bandery i UPA. Polski obywatel nie jest w stanie dowiedzieć się o tym procesie ani z prasy, ani z telewizji. Nawiasem mówiąc, przez długi czas IPN odmawiał przekazania stronie ukraińskiej materiałów archiwalnych na temat zbrodni UPA na potrzeby postępowania sądowego zmierzającego do odebrania tej organizacji statusu „walczącej o niepodległość Ukrainy”.

Na niedawnej konferencji w Warszawie prokuratorzy IPN-u potwierdzili, że polskie władze państwowe blokują prowadzenie dochodzeń w sprawie ludobójstwa dokonanego przez OUN-UPA na Kresach Wschodnich II Rzeczypospolitej.

W opisanej tu sytuacji nietrudno o to, aby urzeczywistniał się inny postulat, zawarty w Uchwale Krajowego Prowidu:

Wszelkimi siłami dążyć do tego, żeby w różnych naszych kontaktach z Polakami strona polska przyznawała, iż były przykłady palenia wsi ukraińskich i mordowania Ukraińców przez AK, wykazywać podobieństwo między UPA i AK, podkreślając wyższość pod każ-dym względem UPA nad AK . 1)

Dzisiejsi Ukraińcy  "ukuli" sobie taką oto narrację, że walczyli z Niemcami i Rosjanami a ludobójstwo z apogeum w Krwawą Niedzielą na Wołyniu z dnia 11 lipca 1943 to "wymysł" . Raz postawiona teza o walce z NImcami i Rosjanami powtarzana tysiące razy sprawiła to, że sami uwierzyli w to kłamstwo.

Na przełomie 1942/1943 roku partyzantka radziecka obejmowała zasięgiem swojego działania jedynie wschodnią i południowo-wschodnią część Wołynia, jednak do połowy 1943 objęła także zachodnie powiaty. Szkoda że tylko do do polowy 1943r. Niemiecka kontrofensywa pod Charkowem i ofensywa na Kursk wiązała Niemców przegrupowaniem w ten rejon swoich wojsk więc praktycznie na Wołyniu też ich nie było zbyt wielu i rodzi się tu kluczowe pytane: -Skoro nie było Niemców i Soweitów to z kim poza bezbronnymi kobietami, dziećmi i starcami tak naprawdę walczyli Ukraińcy? Kiepska dla Niemców sytuacja na froncie wschodnim powodowała też to, że ukrajcy masowo uciekali z policji niemieckiej zasilając leśne bandy tzw. UPA.

1). https://wolyn.org/index.php/publikacje/250-w-krgu-tzw-uchway-krajowego-prowidu-organizacji-ukraiskich-nacjonalistow.html


enfrdeitptrues

78. rocznica ludobójstwa

Reklama

 

Szukaj w serwisie

Statystyki

Odsłon artykułów:
2848801

Odwiedza nas 123 gości oraz 0 użytkowników.

cpr certification online
cpr certification onlinecpr certification onlinecpr certification online