Dzisiaj jest: 22 Październik 2021        Imieniny obchodzą: Halki, Filipa, Przybysława

Marsz Pamięci w 78. rocznicę ludobójstwa na Kresach

Warszawskie społeczne uroczystości 78. rocznicy Krwawej Niedzieli na Wołyniu rozpoczną się zbiórką w dniu 11 lipca 2021 o godzinie 12:00 na placu przy Katedrze pw. Św. Michała Archanioła i Św. Floriana Męczennika od strony zoo.
Tu będą też rozdawane nalepki Kwiat Lnu
O Godzinie 12:30 odbędzie się w Katedrze Msza Parafialna do której można będzie dołączyć i pomodlić się w intencji ofiar ludobójstwa.
Po mszy, ok 13:00 odbędzie się ulicami Pragi i Śródmieścia MARSZ PAMIĘCI poświęcony ofiarom ludobójstwa.
Marsz zakończy się tradycyjnie przed Tablicą Wołyńską umieszczoną na fasadzie Domu Polonii przy Krakowskim Przedmieściu 64.
Czytaj więcej...

List otwarty Do Panów Prezydentów Polski i Ukrainy oraz do funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa Ukrainy!

14 września 2020 r. wysłuchaliśmy bardzo uważnie wypowiedzi obywatela Ukrainy Anatolija Szarija (https://www.youtube.com/watch?v=VA4Mp3W_1rw&t=22s) o ludobójczym mordzie dokonanym 16 czerwca 1944 r. przez OUN-UPA na polskich pasażerach pociągu pod miejscowością Zatyle (gm. Lubycza Królewska, pow. Tomaszów Lubelski, woj. lubelskie). Stwierdzamy kategorycznie, że obywatel Ukrainy Anatolij Szarij powiedział samą prawdę i tylko prawdę o tym historycznym wydarzeniu, tkwiącym w pamięci mieszkańców powiatu tomaszowskiego, omawianym w wielu opracowaniach historycznych i mającym dokumentację fotograficzną znajdującą się w Muzeum Regionalnym w Tomaszowie Lubelskim.

Tymczasem 25 lutego 2021 r. doszła do nas wiadomość, że Służba Bezpieczeństwa Ukrainy postawiła następujące zarzuty obywatelowi Ukrainy Anatolijowi Szarijowi:

„(…) 14 września 2020 roku, Szarij A. A., działając z premedytacją, kontynuując swoimi działaniami zadawanie szkód suwerenności, integralności i nienaruszalności terytorialnej, informacyjnemu bezpieczeństwu Ukrainy, przebywając w nie ustalonym miejscu, drogą bezpośredniego włączenia wystąpił na kanale telewizyjnym »Rossija 1«, który należy do Wszechrosyjskiej Państwowej Telewizyjnej i Radiowej Kompanii, w audycji telewizyjnej pod nazwa »60 Minut«

Zapis wideo danego wystąpienia został zamieszczony na kanale „60 Minut«, funkcjonującym na wideo hostingu »YouTube«, dostęp możliwy za pośrednictwem linku https://youtu.be/weiP7pMIoKM , pod tytułem »Zełenski wezwał Polskę do odbudowania zniszczonego grobu żołnierzy UPA. 60 Minut«, w którym Szarij A. A. naświetlił fakty z II wojny światowej, z premedytacją je zniekształcając.

Czytaj więcej...

Czy ktoś potrafi nam pomoc w odnalezieniu rodziny ppor. Stanisława Halarewicza

Czy ktoś potrafi nam pomoc w odnalezieniu rodziny ppor. Stanisława Halarewicza, podporucznika rezerwyUrodzony: 30 października 1913 roku w Skale nad Zbruczem (Austro-Węgry), Aktualnie: Skała Podolska, obwód tarnopolski, Ukraina.
Syn Teodora i Magdaleny z Krogulskich był podporucznikiem w 52 Pułku Piechoty (Strzelców Kresowych). Mianowany na stopie oficerski 1 Stycznia 1938 roku.
Nauczyciel w szkole powszechnej w Załoźcach, powiat zborowski (aktualnie: obwód tarnopolski, rejon zborowski , Ukraina). Żonaty, miał córkę Ewę.

52 pułk stacjonował w garnizonie Złoczów. Wchodził w skład 12 Dywizji Piechoty. 7 września 1924 do miasta przybył Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Stanisław Wojciechowski, który uczestniczył w uroczystości poświęcenia sztandaru pułkowego. Na podstawie rozkazu wykonawczego Ministerstwa Spraw Wojskowych do Departamentu Piechoty o wprowadzeniu organizacji piechoty na stopie pokojowej PS 10-50 z 1930 roku, w Wojsku Polskim wprowadzono trzy typy pułków piechoty. 52 pułk piechoty zaliczony został do typu II pułków piechoty (tzw. wzmocnionych). W każdym roku otrzymywał około 845 rekrutów. Stan osobowy pułku wynosił 68 oficerów oraz 1900 podoficerów i szeregowców. Na czas wojny przewidywany był do pierwszego rzutu mobilizacyjnego. W okresie zimowym posiadał dwa bataliony starszego rocznika i batalion szkolny, w okresie letnim zaś trzy bataliony strzeleckie. Jego stany były wyższe od pułku „normalnego” (typ I) o ok. 400–700 żołnierzy.

Czytaj więcej...

Petycja - Żądamy zwolnienia z Polskiego Zw. Piłki Siatkowej Eugeniusza Andrejuka, który publicznie pochwalił ukraińskie ludobójstwo!!!

Adresatem tej petycji jest Prezes PZPS Jacek Kasprzyk a że Kresowianie, ich potomkowie i patrioci-miłośnicy Kresów mają już serdecznie dość gloryfikowania na terenie najjaśniejszej Rzeczypospolitej banderyzmu zamieszczam link do petycji w naszym serwisie z prośbą o masowe podpisywanie się. Linkiem do petycji jest zakolorowany tekst który właśnie czytasz.

Treść petycji:

Żądamy usunięcia z szeregów Polskiego Związku Piłki Siatkowej Państwa pracownika Eugeniusza Andrejuka (specjalista ds. mediów) za jego PUBLICZNĄ wypowiedź pochwalającą ukraińskie ludobójstwo na polskim narodzie na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej.

Czytaj więcej...

List otwarty do Panów Prezydentów Polski i Ukrainy

Stowarzyszenie Upamiętnienia Polaków                     Zamość, 5 marca 2021

Pomordowanych na Wołyniu w Zamościu

Ul. Bazyliańska 3

22-400 Zamość      

List otwarty

Do Panów Prezydentów Polski i Ukrainy

oraz do funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa Ukrainy!


14 września 2020 r. wysłuchaliśmy bardzo uważnie wypowiedzi obywatela Ukrainy Anatolija Szarija (https://www.youtube.com/watch?v=VA4Mp3W_1rw&t=22s) o ludobójczym mordzie dokonanym 16 czerwca 1944 r. przez OUN-UPA na polskich pasażerach pociągu pod miejscowością Zatyle (gm. Lubycza Królewska, pow. Tomaszów Lubelski, woj. lubelskie). Stwierdzamy kategorycznie, że obywatel Ukrainy Anatolij Szarij powiedział samą prawdę i tylko prawdę o tym historycznym wydarzeniu, tkwiącym w pamięci mieszkańców powiatu tomaszowskiego, omawianym w wielu opracowaniach historycznych i mającym dokumentację fotograficzną znajdującą się w Muzeum Regionalnym w Tomaszowie Lubelskim.

Tymczasem 25 lutego 2021 r. doszła do nas wiadomość, że Służba Bezpieczeństwa Ukrainy postawiła następujące zarzuty obywatelowi Ukrainy Anatolijowi Szarijowi:

Czytaj więcej...

Radni Tarnopola uhonorowali organizatora rzezi wołyńskiej. Prezydent Zamościa zawiesza współpracę.

Stadion miejski w Tarnopolu został nazwany imieniem Romana Szuchewycza. To dowódca UPA, który jest odpowiedzialny za rzeź wołyńską. W reakcji na tę inicjatywę prezydent Zamościa zawiesił współpracę ze swoimi ukraińskimi partnerami i zrezygnował z realizacji wspólnego projektu. W specjalnym oświadczeniu prezydent Zamościa wyraził, że 5 mar-ca br. deputowani miejscy Tarnopola nazwali miejski stadion imieniem Romana Szuchewycza - dowódcy UPA odpowiedzialne-go w latach 1943-44 za bestialskie ludobójstwo polskich mieszkań-ców ówczesnych województw wołyńskiego, tarnopolskiego, stanisławowskiego i lwowskiego.

Czytaj więcej...
enfrdeitptrues

78. rocznica ludobójstwa

Reklama

 

Szukaj w serwisie

Statystyki

Odsłon artykułów:
2848816

Odwiedza nas 78 gości oraz 0 użytkowników.

cpr certification online
cpr certification onlinecpr certification onlinecpr certification online