Dzisiaj jest: 7 Marzec 2021        Imieniny obchodzą: Paweł, Tomasz, Felicyta

15 czerwca - zapomniana rocznica śmierci min. Pierackiego

/ Zamach na szefa MSW Bronisława Pierackiego - foto NAC

Przed wejściem do Klubu Towarzyskiego mieszczącego się w Warszawie przy ulicy Foksal, 15 czerwca 1934 r. członek Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów dokonał w Warszawie zamachu na ministra spraw wewnętrznych Bronisława Pierackiego.  Zamachowiec oddał trzy celne strzały w tył głowy ministra.   Minister Pieracki wyniku odniesionych ran zmarł tego samego dnia. Sprawcą zabójstwa był  Grzegorz Maciejko ps. Gont, który  w tym Mykoła Łebied, Bandera i Szuchewicz.

Trzej oskarżeni otrzymali wyroki śmierci, zamienione na mocy amnestii na kary dożywotniego więzienia. Dwaj inni skazani zostali na dożywocie. Pozostałym wymierzono kary od 15 do 7 lat pozbawienia wolności.

Czytaj więcej...

Czerwcowy numer KSI wydany - Nr. 06/2018 /85

W czerwcowej gazecie m.in.:

Obchody Dnia Ponarskiego w Warszawie -19.05.2018.
19 maja 2018r., w Katedrze Polowej Wojska Polskiego odbyła się uroczysta Msza Św. poświęcona pamięci ludobójstwa w podwileńskich Ponarach trwającego w latach 1941-1944. W homilii mogliśmy usłyszeć m.in. o więzi rodziny w pamięci oraz identyfikowaniu się z ofiarami tego potwornego mordu. Nieprzypadkowo bowiem organizatorem Dnia Ponarskiego była dr Maria Wieloch -Prezes .......strona 5.

Historyk się dzisiaj dziwi, że z tego mogło powstać państwo.
Profesor Andrzej Nowak w październiku 2017 roku rozpoczyna wykład z cyklu „Węzły polskiej pamięci” p.t. „Jak bronić niepodległości (1918-1921)” od przypomnienia, iż za rok Polska obchodzić będzie 100-lecie Odzyskania Niepodległości oraz od zwrócenia uwagi, jak ważne jest uświadomienie sobie i dzisiaj, na początku XXI wieku, prawd, które dotyczyły Polski.......strona 9.

Współpraca OUN-UPA z Niemcami i sowieckim NKWD.Agresja ukraińskich nacjonalistów na Polskę we wrześniu 1939 roku. Banderowski współudział w Zbrodni Katyńskiej
Niewielu młodych (ale nie tylko młodych) Polaków wie, że we wrześniu 1939 roku w agresji na Polskę u boku wojsk .....strona 13.

Kate Brown, „Kresy, Biografia krainy, której nie ma. Jak zniszczono wielokulturowe pogranicze”
Kate Brown, profesor historii z Uniwersytetu stanu Maryland, napisała książkę o kresach wschodnich, jakiej nie napisał jeszcze żaden Polak. Prezentuje w niej zupełnie inne spojrzenie niż nasze na historię  ....strona 19.

Czytaj więcej...

Relacja z uroczystości w Marwicach 6 maja 2018.

Jak co roku Stowarzyszenie Upamiętnienia Ofiar Zbrodni Ukraińskich Nacjonalistów we Wrocławiu, Koło w Marwicach oddaje pamięć Polakom, ofiarom  ludobójstwa popełnionego przez nacjonalistów ukraińskich na Kresach Południowo-Wschodnich II Rzeczypospolitej.
W tym roku uroczystości miały miejsce w niedzielę 6 maja 2017 o godz. 12.30. Uroczystości rozpoczęły się Mszą Św. w marwickim kościele pw. NMP Obchodziliśmy 75 rocznicę tych tragicznych wydarzeń, była to również 15 rocznica odsłonięcia Marwickiego Pomnika - symbolu pamięci zarówno po naszych Rodakach z parafii Kąty, pow. Krzemieniec jak i po wszystkich pomordowanych Polakach na Kresach Południowo-Wschodnich. Tegoroczne uroczystości odbywały się pod patronatem Wojewody Lubuskiego Pana Władysława Dajczaka.
Co roku w Mszy Świętej towarzyszy oryginalny Krzyż z kościoła w Kątach uratowany przed zniszczeniem  przez  śp. Jana Jasińskiego w przeddzień napadu OUN-UPA  w dniu 3 maja 1943 roku.

Czytaj więcej...

Obchody Dnia Ponarskiego w Warszawie -19.05.2018.

19 maja 2018r., w Katedrze Polowej Wojska Polskiego odbyła się uroczysta Msza Św. poświęcona pamięci ludobójstwa w podwileńskich Ponarach trwającego w latach 1941-1944.  
W homilii mogliśmy usłyszeć m.in. o więzi rodziny w pamięci oraz identyfikowaniu się z ofiarami tego potwornego mordu. Nieprzypadkowo bowiem organizatorem Dnia Ponarskiego była dr Maria Wieloch -Prezes Stowarzyszenia „Rodzina Ponarska”, dlatego godne podkreślenia były ważne słowa o wzajemnej trosce o siebie i o sposobie postrzegania innych.
Po mszy, pod Krzyżem Ponarskim na Cmentarzu Powązkowskim odbyła się druga część Dnia Ponarskiego w której obok członków Stowarzyszenia „Rodzina Ponarska” uczestniczyli m.in.:

Czytaj więcej...

Nr 1/73 kwartalnika ZNAD WILII z Wilna

To 160 stron fascynującej i różnorodnej, fachowo podanej lektury.
Polecam m.in.w numerze:

MÓJ KĄT EUROPY
Felieton redaktora naczelnego Nasze niepodległości nawiązujący do 100. rocznic ich odzyskania w Polsce i na Litwie, osobistego stosunku do nich, a także kwestii dokonywania wyborów sprzed wieku, co do przyszłości państwowej, stąd mowa m.in. o Polakach, zwolennikach niepodległości Litwy.

ZNAD DNIEPRU
Korespondent własny w Kijowie, Maciej Mieczkowski, pisze z Ukrainy, tym razem też o nietypowych miejscach rozrywki, tudzież gastronomicznej, choćby o pójściu na drinka do ...psychiatryka.

KAWIARNIA LITERACKA WOLNOŚĆ NIEJEDNO MA IMIĘ. PRZEZ ĆWIERĆ STULECIA BYŁY „MAJE NAD WILIĄ”
Znajdziemy tu opis Jubileuszowego XXV MIĘDZYNARODOWEGO FESTIWALU POEZJI, tym razem z udziałem ok. 50 uczestników z wielu krajów świata, od Australii, po Amerykę i Europę, w tym czołowych pisarzy polskich na czele z Wiesławem Myśliwskim; muzyków i aktorów, m.in. Joanny Moro, Stanisława Soyki, Jana Maksimowicza; z wyprawą śladami niepodległości i marszałka Józefa Piłsudskiego na Litwie; z galowym koncertem w Pałacu Balińskich w Jaszunach; konferencją o różnych drogach do niepodległości i polsko-litewskimi spotkaniami literackimi, premierą filmu o „wileńskim Wojaczku” - Sławomirze Worotyńskim.

Czytaj więcej...

Nie ma zgody aby Związek Ukraińców w Polsce organizował za publiczne pieniądze imprezy na 100 - lecie Niepodległości RP

25 kwietnia razem z kolegami z zarządu Stowarzyszenia „Wspólnota Samorządowa Doliny Sanu” złożyliśmy do Urzędu Miasta w Przemyślu swoje uwagi na temat oferty Związku Ukraińców w Polsce oddziału przemyskiego. Polecamy zapoznać się z ich treścią:
W związku z Ofertą Związku Ukraińców w Polsce Oddział w Przemyślu złożoną w trybie art. 19a ustawy z dnia 24 kwietnia 2003r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (tekst jedn.: Dz. U. z 2018r., poz. 450) na realizację zadania publicznego pn. 100 Lat Niepodległości RP i praw człowieka – od Wilsona, Daszyńskiego do WATCH DOCS i w związku z zamiarem jednostki samorządu terytorialnego zlecić wyżej wymienionemu podmiotowi realizację zadania publicznego z pominięciem otwartego konkursu ofert, w myśl art. 19a ust. 3 i 4 ustawy zgłaszamy uwagi do tejże oferty.

Czytaj więcej...
enfrdeitptrues

75. rocznica ludobójstwa

Reklama

 

Szukaj w serwisie

Statystyki

Odsłon artykułów:
2748998

Odwiedza nas 78 gości oraz 0 użytkowników.

cpr certification online
cpr certification onlinecpr certification onlinecpr certification online