7 marca  1944r.wieczorem napadła UPA na Kolonię Henrykówkę koło Strzelisk Starych w połowie drogi między Bóbrką a Chodorowem – 10 mężczyzn zastrzelono , 120 wypędzono nie pozwalając niczego zabrać ze sobą .Ludzie ci schronili się do Bóbrki i Starego Sioła. 8 marca 1944 r.ci sami napastnicy zaatakowali Polaków w położonych około 7 km na południe od Bóbrki Choderkowcach i Sokołówce .W pierwszej z tych miejscowości zarąbano siekierami około 10 Polaków , w drugiej kilkunastu każąc się kłaść na progach domów i odrąbując siekierami im głowy.W Sokołowce zdemolowano i spalono kościół , zniszczono plebanię ,proboszcz ks. Jasiński schronił się w Biłce Szlacheckiej , a 400 Polaków z obu wsi wyjechało na zachód. W tych samych dniach ofiarą napadu padła sąsiadująca ze Strzeliskami wieś Kniesioło , gdzie UPA zabiła tam 5 osób , a wszystkim Polakom skonfiskowano majątek .W Bakowcach banderowcy zabili 4 osoby . W kwietniu zaostrzyła się sytuacja na tym terenie .Już w pierwszej połowie miesiąca UPA zorganizowała blokadę szeregu wsi polskich.

Czytaj więcej...

Z lasu wyłonili się już po zmroku. W pobliżu zabudowań rozsypali się w tyralierę. I wtedy od strony wsi padły strzały. Wywiązała się potyczka, w której członkowie samoobrony wspomagani przez oddział AK bardzo szybko wzięli górę. Napastnicy wycofali się w popłochu. Pozostały po nich jedynie dwa leżące w śniegu ciała. „Satyr" był przekonany, że udało im się odeprzeć atak oddziału UPA. Chwilę później w ciężkim milczeniu wpatrywał się w trzymane w ręku dokumenty zabitych. Należały do Ołeksego Bobaka i Romana Andrijczuka. Obok ukraińskich nazwisk widniał jednak symbol SS. Był 23 lutego 1944 roku. I choć nikt jeszcze o tym nie wiedział, właśnie wtedy los Huty Pieniackiej został przypieczętowany. Ostatni akt rozpoczętej wówczas tragedii miał się dokonać pięć dni później. Stanisława Sitnik: – Noc razem z mamą i rodzeństwem spędzałam w ziemiance na naszym podwórku. W domu nie sypialiśmy od dłuższego czasu. Baliśmy się napadu.

Lwów (d. nazwa form. Królewskie Stołeczne Miasto Lwów), ukr. Львів (Lwiw), ros. Львов (Lwow), niem. Lemberg, łac. Leopolis – największe miasto zachodniej Ukrainy, stolica obwodu lwowskiego.

Województwo lwowskie – województwo II Rzeczypospolitej istniejące w latach 1920–1944 (utworzone 23 grudnia 1920) ze stolicą we Lwowie oraz w okrojonej postaci w latach 1944–1945 (18 sierpnia 1945 przekształcone w województwo rzeszowskie). Innymi głównymi miastami województwa były Lwów, Borysław, Drohobycz, Jarosław, Krosno, Przemyśl, Rawa Ruska, Rzeszów, Sambor, Sanok i Żółkiew. Powierzchnia województwa wynosiła 28,4 tys. km². Województwo liczyło 27 powiatów, 58 miast, 252 gminy wiejskie (stan na 30.9.1934).

enfrdeitptrues

75. rocznica ludobójstwa

Reklama

 

Szukaj w serwisie

Statystyki

Odsłon artykułów:
2672719

Odwiedza nas 114 gości oraz 0 użytkowników.

cpr certification online
cpr certification onlinecpr certification onlinecpr certification online