16 czerwca 2017 roku w wieku 83 lat zmarł: Wincenty Ronisz. Reżyser, scenarzysta, klasyk polskiego dokumentu. Tworzył głównie filmy dokumentalne o tematyce wojennej i historycznej. Twórczość Ronisza jest piękna i charakteryzuje mądrze pojmowany patriotyzm. Był jednym z niewielu twórców starającym się upamiętnić prawdziwą historię Polski, nie zapominając o ważnych wydarzeniach i miejscach II RP. Po 1989 r. Ronisz nakręcił dokumenty, które wcześniej były nie do pomyślenia: o AK na Wołyniu : >> Kryptonim "Pożoga: << . Obraz ten poświęcony jest historii Wołynia w latach II wojny światowej. W dramatycznych relacjach świadków powracają obrazy zagłady polskich wsi i miasteczek na Wołyniu w lipcu i sierpniu 1943 roku oraz zbrodni dokonywanych przez ukraińskich nacjonalistów. Film pokazuje te dramatyczne wydarzenia poprzez pryzmat doświadczeń tych, którzy ocaleli z piekła czystek etnicznych, poprzez działalność ośrodków samoobrony ludności polskiej, wreszcie formowanie się i aktywność bojowych sił zbrojnych 27 Wołyńskiej Dywizji AK – największej, zwartej jednostki sił zbrojnych Polskiego Państwa Podziemnego. Szeroko zarysowane tło historyczne pozwala lepiej zrozumieć genezę wydarzeń z 1943 roku oraz istotę fenomenu 27 Dywizji.

Jego dziełem był również film:  >>Poeta nieznany << (2004) - Film poświęcony Zygmuntowi Rumlowi, poecie i żołnierzowi, który został zamordowany przez zbrodniarzy z OUN-UPA.  Swój ostatni film,>> Kresy. Arkadia i piekło << (2007), poświęcił również wschodnim rubieżom II RP.  Ziemiom Wschodnim znajdującym się niegdyś w granicach Państwa Polskiego, a obecnie należących do niepodległej Ukrainy, Białorusi, Litwy i Łotwy. Kresy Wschodnie w sensie politycznym to dla Polski rozdział zamknięty. Pozostała jedynie pamięć historyczna i tęsknota tych, którzy się tam urodzili. Film ten poświęcił  przede wszystkim polskiej kulturze, która przez lata rozwijała się bujnie właśnie na ziemiach kresowych. Dokument stara się oddać wszystkie nasze uczucia w krajobrazach, słowach ekspertów, a także w szkicu historycznym związanym z Kresami. Odszedł od nas człowiek rzetelny i uczciwy, który nawet w trudnych czasach Polski Ludowej starał się robić takie filmy, których dzisiaj nie musi się wstydzić.
Uroczystości pogrzebowe odbędą się

26 czerwca 2017 roku o godzinie 12.00

w kościele pw. św. Karola Boromeusza

na Starych Powązkach w Warszawie.

 

Pozostaje nam oddać hołd Polakowi który utrwalał prawdę historyczną swojego kraju. Pamięć o nim pozostanie między nami w postaci jego niezapomnianych dokumentów.

enfrdeitptrues

78. rocznica ludobójstwa

Reklama

 

Szukaj w serwisie

Statystyki

Odsłon artykułów:
2861007

Odwiedza nas 249 gości oraz 0 użytkowników.

cpr certification online
cpr certification onlinecpr certification onlinecpr certification online